O autorze
Kocha Łódź - często bez wzajemności. Bywa ona chimeryczna, niewdzięczna, chamska i leniwa. Mimo to, razem z Anią Marczyk prowadzi tu dwie knajpy: Owoce i Warzywa oraz Spaleni Słońcem. Razem zorganizowali lub byli współorganizatorami blisko 200 wydarzeń kulturalnych w mieście. Choć prowadzenie baru i intensywny kontakt z duża grupą ludzi może poharatać psychikę, bezpośrednia styczność z reprezentantami różnych środowisk pozwala spojrzeć na kondycję i zjawiska zachodzące w mieście z szerszej perspektywy.

Łódź na weekend

W piątek - nieformalna edukacja na polu kultury. W sobotę - zdzieramy podeszwy na wyjątkowo przyjemnych imprezach. W niedzielę - oswajamy uszy z niespotykanymi na co dzień dźwiękami. Cynk o tym, co się dzieje w Łodzi w najbliższy weekend.

01 LUTEGO, PIĄTEK

18:00 | Poleski Ośrodek Sztuki - Krzemieniecka 2a

Jeśli na hasło "muzyka ludowa" przypomina Wam się wigilijny karp, w sobotę będziecie mieli okazję żeby to zmienić. A naprawdę warto. Zapomnijcie o "zasłużonych" dla popularyzacji polskiej muzyki ludowej braciach i bratankach. W POS będzie prawdziwy ludowy truskul. Posłuchacie muzyki kapeli Józefa Bębenka z Radomskiego, kapeli rodzinnej braci Dudków ze Zdziłowic i skrzypka kajockiego Józefa Zarasia. Poznacie historie ostatnich wiejskich muzykantów.
Bohaterem spotkania będzie Andrzej Bieńkowski - etnograf i profesor warszawskiej ASP, który od 1980 zgromadził olbrzymie archiwum nagrań, fotografii i zapisków, zebranych podczas swoich wypraw w wiejskie rejony Polski, Białorusi i Ukrainy. Dzięki temu ocalił od zapomnienia ludową muzykę naszego regionu w jej autentycznym, pierwotnym kształcie.18:00 | MS2 - Ogrodowa 19

Kino MS zaprasza na filmy Piotra Bosackiego − jednego z członków nieformalnej, poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo (tworzą ją także m.in. laureaci nagrody Spojrzenia: Konrad Smoleński i Wojciech Bąkowski − znany również z projektu muzycznego Niwea). Muzeum pokaże 6 kilkuminutowych filmów artysty, ukazujących proste mechanizmy, które ilustrują skomplikowane teorie. Dzięki temu można je uznać za specyficzną wersję eseju filmowego, który zapożycza swoją formę z filmów instruktażowych.

02 LUTEGO, SOBOTA

19:00 | Spaleni Słońcem - Piotrkowska 138/140 (OFF Piotrkowska)

Spaleni Słońcem wracają do wieczorów z djem. Formuła jest bardzo niezobowiązująca. Biletów wstępu nie będzie, a dj zacznie grać już od 19:00. Będzie można wpaść, normalnie pogadać ze znajomymi, nie krzycząc sobie do ucha, popić i posłuchać wyselekcjonowanego jazzu, soulu i funku. Zadba o to najbardziej znany propagator takiej muzyki w Łodzi - DJ Kuki Monstah. Wieloletni organizator kultowych imprez Soul Confectionery i Jazztko w śp. Jazzdze. Wieczór będzie rozwijał się spontanicznie, a jego przebieg zależy od nastroju gości. Ostatnim razem zaczęło się od kawy, ewentualnie "jednego piwka", a skończyło wyganianiem ludzi z lastrykowego parkietu o 6 rano.
21:00 | Szósta dzielnica - Piotrkowska 102 (wejście z bramy, 2. piętro)

Disco absurdu w atmosferze domówki. Szósta dzielnica to miejsce na 2. piętrze w kamienicy przy Piotrkowskiej 102. Na razie jest w trakcie załatwiania pozwoleń, koncesji i innych niepotrzebnych glejtów, więc działa ekstensywnie, od czasu do czasu, przypominając, że już niedługo ruszą pełną parą. Tym razem zapraszają na imprezę z Elektrycznym Węgorzem − czyli największym retkińskim showmanem. Mistrzem słowa, papieżem bon motów. Pod płaszczykiem jego, z pozoru absurdalnych, tekstów kryje się zawsze humorystyczna przypowieść i życiowa anegdota. Wszystko to podane jest przy zaraźliwie przebojowych, chałupniczych elektro beatach. Obok Węgorza zagrają MC Persona Grata − czyli hip hopowe wcielenie Łukasza Cieślaka (znanego jako Łukasz z Bałut) i Tsar Połoz − elektroniczne wcielenie Piotrka Połoza (basisty Psychocukra). Po występach live, hity od czapy zaserwują ponownie Cieślak z Połozem, tym razem jako duet djski Mors i Srom. I Wszystko jasne.19:30 | Ciągoty i Tęsknoty - Wojska Polskiego 144a
20:00 | Bajkonur - Piłsudskiego 135 (teren zakładów Wi-Ma)


Jak jazz, to w Bajkonurze. W sobotę zagra 100nka promująca swoją najnowszą płytę Loose Weight. O 100nce piszą, że to trio "gitary z elektrownią, siedemdziesięcioletniego kontrabasu i bębnów z 1956 roku", poszukujące nowych przestrzeni w muzyce akustycznej i okołojazzowej, bazujące na dobrze osadzonym rytmie, gitarowej elektronice i improwizacji.

Jazz od lat gości również w Ciągotach i Tęsknotach. Tam zaprezentuje się gitarzysta Rafał Sarnecki w towarzystwie izraelskiego kontrabasisty Avrima Borochova i perkusity Łukasza Żyty. Trio gra nowoczesny, akustyczny jazz z nieregularnymi strukturami rytmicznymi i rozbudowanymi formami. Podczas występu zaprezentuje zarówno autorskie kompozycje jak i jazzowe standardy.


03 LUTEGO, NIEDZIELA

21:00 | DOM - Piotrkowska 138/140 (OFF Piotrkowska)

Eksperymentalna niedziela w DOM-u. Surowe wnętrze, niepokojące dźwięki i tajemniczy goście z odległych krajów. Wszystko łączy się w spójną i interesującą całość. Wiadomo już, co zrobić z niedzielnym wieczorem po wyjściu z mszy akademickiej. Na scenie zaprezentują się dźwiękowi eksperymentatorzy z Japonii , USA i Polski. Rozszerzające umysł fale dźwiękowe, improwizacja oddem, ambient, noise, drone, instalacje dźwiękowe. Takiej muzyki nie słucha się w samochodzie, wieczorem przy kolacji, nie puszczą jej w radiu. Dlatego warto wybrać się w niedzielę do DOM-u. Tym bardziej, że uczestnicząc w koncercie, obserwując muzyków, poddając się atmosferze, zapewne zdziwi Was, jak te z pozoru nieprzystępne dźwięki potrafią hipnotyzować. Zagrają: B'TONG, JIKU55, Marcin Wolniewicz, Rene Kote, Nonstate.

Trwa ładowanie komentarzy...