O autorze
Kocha Łódź - często bez wzajemności. Bywa ona chimeryczna, niewdzięczna, chamska i leniwa. Mimo to, razem z Anią Marczyk prowadzi tu dwie knajpy: Owoce i Warzywa oraz Spaleni Słońcem. Razem zorganizowali lub byli współorganizatorami blisko 200 wydarzeń kulturalnych w mieście. Choć prowadzenie baru i intensywny kontakt z duża grupą ludzi może poharatać psychikę, bezpośrednia styczność z reprezentantami różnych środowisk pozwala spojrzeć na kondycję i zjawiska zachodzące w mieście z szerszej perspektywy.

Łódź na weekend

Solidny, treściwy i zróżnicowany posiłek kulturalny czeka na nas w ten weekend w Łodzi. Jako danie główne można potraktować przyjazd znanego w Europie Dj’a – Moullinexa. Nieczęsto zdarza się, by tak rozpoznawalna poza Polską persona rozkręcała imprezę u nas w mieście.

18 STYCZNIA, PIĄTEK

18:00 | MS2 – Ogrodowa 19

Niszowe kino w Muzeum Sztuki. Jako przedstawiciel mniejszości, której większą frajdę sprawia uczestnictwo w nieznanych dotąd sytuacjach i obcowanie z obcymi dotąd dziełami – polecam gorąco. W filmie Patricka Keillera śledzimy tytułowego Robinsona, który ani razu nie pojawia się przed kamerą. Historia podkreśla znaczenie środowiska naturalnego. Eksplorując świat przyrody autor nawiązuje do filozofii, archtektury, sztuki, nauki, polityki. Narratorem w filmie jest Vanessa Redgrave. Film jest kontynuacją poprzednich filmów Keillera – „Londyn” i „Robinson w przestrzeni”.21:00 | La Pies – Kościuszki 49/51

21:00 | Scenografia - Zachodnia 81/83

Dwie imprezy, na które mogą wpaść osoby, które nie przepadają za bezmyślnym „łapy w górę” albo uczuciem wiertarki udarowej rozwiercającej mózg. W Lapsie cieplej i jaśniej − nu-disco, balearic disco, electro, indie dance. Zagra Diskollektiv. Wisienką na torcie może okazać się bardzo ciekawy set Macieja Ożoga, kojarzonego bardziej z mrocznymi i eksperymentalnymi brzmieniami. Tym razem zaprezentuje set klasycznego electro. W Scenografii zimniej i ciemniej. Tribute to Kraftwerk. Najpierw odbędzie się projekcja filmu „Kraftwerk and the electronic revolution”, a później zagra czterech didżejów − No.107, Chupax Serafin i Ciołkowski. Już o tym pisałem, ale wciąż nie mogę się nadziwić jak w tym burleskowym entourage’u odnajdą się fani Kraftwerk?19 STYCZNIA, SOBOTA

19:00 | Wytwórnia – Łąkowa 29

Bardzo lubię Edytę Bartosiewicz. Cena biletów zaproponowana przez Wytwórnię (170 zł) może jednak skutecznie odstraszyć. Organizatorzy liczą pewnie, że wspomnienia pierwszych pocałunków, wyjazdów pod namiot i wagarów z piosenkami Edyty w tle warte są dla wielu każdej ceny. Nie przepadam specjalnie za „powrotami po latach” i odgrzewaniu na gazie starych przebojów. Ale Edycie jakoś ulegam. Może z braku jej godnej następczyni?
20:20 | Bajkonur – Piłsudskiego 135 (na terenie zakładów Wi-Ma)

Pechakucha Night Lodz vol 10

To już 10. edycja łódzkiej Pechakuchy. Luźna impreza, której ramy zostały skonstruowane przez Japończyków (stąd dziwna nazwa), zawsze gromadzi sporo osób. Z reguły 10 uczestników, którzy uprzednio wysłali swój akces do organizatorów, przygotowuje prezentację składającą się z 20 slajdów i dzieli się z zebranymi tym, co ciekawego w życiu przyszło im robić. Są preznetacje artystów, społeczników, inicjatyw, idei. Po ich zakończeniu zagra zespół Revlovers. Jeden z najbardziej obiecujących łódzkich bandów jest o krok od wydania debiutanckiej płyty. W przyszłym tygodniu nagrywa pierwszy klip do promocyjnego singla. Zdążyli już zagrać na scenie młodych talentów podczas Open’era.22:00 | DOM – Piotrkowska 138/140 (OFF Piotrkowska)

Wungiel je we wiosce! – chciałoby się krzyknąć. Dj-ski gruby kaliber zawitał do Łodzi. W sobotę w DOMu zagra Moullinex – portugalski DJ związany z wytwórniami Gomma i Discotexas. Znany z remixów Cut Copy, Two Door Cinema Club czy Sebastiana Tellier. Moullinex ewidentnie czuje słabość do nas, Polaków. Zremiksował singiel Kamp! – Cairo, a do wspólnych nagrań zaprosił Rebekę. Prezentuje muzykę z pogranicza house, nu-disco, balearic. Powinno być tanecznie, przyjemnie i nowocześnie.20 STYCZNIA, NIEDZIELA

18:00 | Owoce i Warzywa – Traugutta 9

W piątek i sobotę wieczorem w Owocach po prostu pije się piwo, wódkę i udziela towarzysko ze znajomymi. W niedzielę natomiast z reguły knajpa przeistacza się na 2 godziny w kino. Tym razem propozycja niszowa, przez co bardziej kusząca. To jedna z niewielu okazji by obejrzeć filmy świetnej, choć aktualnie nieco zapomnianej polskiej dokumentalistki Jadwigi Żukowskiej. Zestaw jej filmów miał pojawić się w serii wydawniczej Polska Szkoła Dokumentu. Niestety, pani Jadwiga nie załapała się, gdyż podjęto decyzję o zawieszeniu wydawnictwa. W niedzielę obejrzymy pięć filmów. Porozmawiamy też z jej wieloletnim współpracownikiem – operatorem Stanisławem Śliskowskim.

Trwa ładowanie komentarzy...