O autorze
Kocha Łódź - często bez wzajemności. Bywa ona chimeryczna, niewdzięczna, chamska i leniwa. Mimo to, razem z Anią Marczyk prowadzi tu dwie knajpy: Owoce i Warzywa oraz Spaleni Słońcem. Razem zorganizowali lub byli współorganizatorami blisko 200 wydarzeń kulturalnych w mieście. Choć prowadzenie baru i intensywny kontakt z duża grupą ludzi może poharatać psychikę, bezpośrednia styczność z reprezentantami różnych środowisk pozwala spojrzeć na kondycję i zjawiska zachodzące w mieście z szerszej perspektywy.

Łódź na weekend

Czasami można odnieść wrażenie, że w Łodzi wydarzenia pojawiają się jak ludzie w knajpie. Stadnie i falami. W ten weekend, a szczególnie w piątek, będziemy mieli do czynia z pierwszą tegoroczną falą. Niezbędne będą świetnie wykształcone umiejętności organizacyjne, fakultet z logistyki, a najlepiej pomoc sił nadprzyrodzonych.

11 STYCZNIA, PIĄTEK

16:00 – 22:00 | MS2 - Ogrodowa 19

Festiwal performansu. Ćwiczenia z (re)produkcji to akcja zorganizowana przez Muzeum Sztuki wspólnie z Kunsthaus w Dreźnie. Ćwiczenia z (re)produkcji to cykl pokazów filmów i performansów wplecionych w dynamikę funkcjonowania instytucji. Muzeum stanie się salą ćwiczeń, w której testowane będą różne sposoby poruszania się, zbadane zostaną granice między ruchem-pracą, ruchem-wypoczynkiem, ruchem-zabawą. Artyści zaingerują w puste przestrzenie wystawiennicze, kawiarnię, księgarnię, przestrzeń holu, a także w wystawę Korespondencje. Przez cały piątek i sobotę muzeum będzie kipieć od występów, improwizowanych performansów z wykorzystaniem zastanej przestrzeni, projekcji, prelekcji… Najlepiej zapoznać się ze szczegółowym programem, o tu: http://msl.org.pl/static/upload/program_pl.pdf

18:00 | Galeria Imaginarium (budynek ŁDK) - Traugutta 18

Wystawa Witka Ziemiszewskiego składa się z prac video, obrazów, rysunków oraz interaktywnej instalacji. Instalacja ta łączy projekcję wideo, obraz wideo tworzony w czasie rzeczywistym i generatywną interaktywną przestrzeń dźwiękową. Ważnym elementem prac video Ziemiszewskiego jest dźwięk. Przy tej wystawie Ziemiszewski współpracuje z Maciejem Ożógiem. Ożóg jest autorem audiowizualnego projektu Nonstate, w ramach którego komponuje muzykę eksperymentalną - elektroniczną, elektroakustyczną.
Inspiracją projektu była Antarktyda - jedyny niezamieszkany kontynent, ziemia niczyja. W 1951 roku podpisany został Traktat Antarktyczny, dzięki któremu Antarktyda to strefa wolności dla badaczy i podróżników, pod warunkiem, że ich działania nie służą celom militarnym. Dla Witka Ziemiszewskiego takim obszarem wolności jest sztuka.
Znając dorobek obu artystów i szerokie spektrum zastosowanych środków wyrazu, czeka nas wymagająca i interesująca porcja sztuki.18:30 | Galeria Manhattan – Piotrkowska 118

Ola Kozioł zaprasza do refleksji na temat istoty człowieka – tego co, według niej, jest w nim prawdziwe – instynktów i najprostszych emocji. W swoich pracach poszukuje tożsamości i dróg duchowego rozwoju. Artystka wysieje we wnętrzu galerii owies. Przez kolejne dni będzie osobiście pielęgnować wzrastające zboże – zarówno w sposób konwencjonalny, przez regularne podlewanie, jak i poprzez śpiewanie ludowych pieśni.


Zakończenie działania nastąpi 5 lutego.

19:00 | Atlas Sztuki – Potrkowska 114/116 (w podwórzu)

Urodzona w 1979 roku Karolina Breguła to jedna z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia.
Wystawa „Centrum wszystkiego” w Atlasie Sztuki to prezentacja dwóch projektów Karoliny Breguły: „Fire-Followers” oraz „Formy przestrzenne wobec katastrofy”.
„Fire-Followers” to, jak to określiła artystka, film o sztuce, postępie, strachu przed katastrofą i niewyjaśnionych zdarzeniach.
Relacje pomiędzy rzeźbą a katastrofą to temat drugiego z projektów Karoliny Breguły. Artystka zaprosiła naukowców różnych dyscyplin do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej formom przestrzennym w obliczu katastrofy, która została zrealizowana w ramach projektu "Przebudzenie – przed końcem świata" organizowanego przez CS Galerię EL. W Atlasie Sztuki zobaczymy wybraną dokumentację tego projektu w formie instalacji.

19:00 | Miejski Punkt Kultury Prexer – Pomorska 39

Wystawa Barbary Kędzierskiej „Współczesna wycinanka miejska” to zbiór prac będących wynikiem fascynacji i frustracji Łodzią. Trudny związek z miastem ujęty w łagodnej formie wycinanek.

12 STYCZNIA, SOBOTA

12:00 | Stacja Nowa Gdynia – Sosnowa 1 (podobno to już Zgierz)

W sobotę będzie można porozmawiać z autorami książki "Łódź na mapach 1793-1939". Spotkanie zostanie zorganizowane w Stacji Nowa Gdynia (ul. Sosnowa 1).
"Łódź na mapach 1793-1939" Macieja Janika, Zdzisława Szambelana, Mariusza Stępniewskiego i Jacka Kusińskiego zawiera reprodukcje map i planów uzupełnione zdjęciami lotniczymi współczesnej Łodzi oraz tekstami o jej historii. Dla pasjonatów Łodzi – pozycja obowiązkowa, dodatkowo, co nieczęste w przypadku publikacji o naszym mieście, estetycznie i ze smakiem zaprojektowana.
Spotkanie będzie połączone z wernisażem wystawy fotografii Jacka Kusińskiego.19:00 | Filharmonia Łódzka – Narutowicza 20/22

Choć ma dopiero 17 lat, koncertował już w paryskiej Salle Pleyel, lipskim Gewandhausie i Carnegie Hall, współpracował z Emanuelem Axem i Yo-Yo Ma, występował dla królowej brytyjskiej Elżbiety II. Nagrywa dla najbardziej prestiżowej firmy w świecie klasycznej fonografii - Deutsche Grammophon. Jan Lisiecki – polski pianista urodzony w Kanadzie wystąpi w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu „Teraz Polska!”. Podczas swojego występu wykona Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusa Mozarta.22:00 | DOM – Piotrkowska 138/140 (OFF Potrkowska)

DOM to jedno z niewielu miejsc, które ma potencjał by stworzyć w Łodzi klimat ambitnych i undergroundowych klubów jakie znamy z największych miast w Europie. W 2013 rok wchodzą mocnym ciosem. W tę sobotę zagra u nich Andre Gardeja – berliński didżej, który od wielu lat jest stałym bywalcem festiwali muzycznych: niemieckiego Melt i hiszpańskiego Sonar. Grał m.in. z takimi postaciami jak: Ricardo Villalobos, Zip, The Mole, Thomas Melchior, Sven Vath, Andre Galuzzi, Peter Grummich, Jennifer Cardini, Ata & Heiko.

Trwa ładowanie komentarzy...