O autorze
Kocha Łódź - często bez wzajemności. Bywa ona chimeryczna, niewdzięczna, chamska i leniwa. Mimo to, razem z Anią Marczyk prowadzi tu dwie knajpy: Owoce i Warzywa oraz Spaleni Słońcem. Razem zorganizowali lub byli współorganizatorami blisko 200 wydarzeń kulturalnych w mieście. Choć prowadzenie baru i intensywny kontakt z duża grupą ludzi może poharatać psychikę, bezpośrednia styczność z reprezentantami różnych środowisk pozwala spojrzeć na kondycję i zjawiska zachodzące w mieście z szerszej perspektywy.

Łódź na weekend

Okres przedświąteczny zwykle bywa okresem kulturalnej hibernacji. Dziadek mróz zamyka ludzi w mieszkaniach od zewnątrz i wyrzuca klucz. Ci, którym uda się wydostać z czterech ścian ciągną na zakupy. Jest jednak parę wydarzeń, na które, mimo przeciwności, warto się wybrać. Przede wszystkim wernisaż wystawy "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm" w MS2.

14 GRUDNIA, PIĄTEK

18:00 | MS2 – Ogrodowa 19

Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm

Obowiązkowy piątkowy bifor w Muzeum Sztuki. Do Łodzi, ze szwajcarskiego Kunstmuseum Bern, przyjechała kolekcja dzieł warta dziesiątki milionów złotych. Prace Pabla Picassa, Paula Klee czy Georges’a Braque’a (żeby wymienić tylko tych najbardziej znanych) zawisną obok eksponatów z łódzkiego muzeum. Ekspozycja zostanie uzupełniona o interwencje Tomasza Kozaka i umiejscowiona w przestrzeni specjalnie zaprojektowanej przez Krzysztofa Skoczylasa, co uwypukli tytułowe korespondencje pomiędzy prezentowanymi przykladami sztuki XX i XXI w.

„Na przykładzie dwóch wyjątkowych kolekcji, wystawa Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm stanowi próbę postawienia pytania o znaczenie sztuki dziś. A ściślej – o możliwość, a nawet potrzebę uwspólnienia doświadczeń kulturowych we współczesnym, zglobalizowanym świecie.“ – podsumowują kuratorzy wystawy: Jarosław Lubiak i Małgorzata Ludwisiak.

20:00 | Bajkonur – Piłsudskiego 135 (na terenie dawnych zakładów Wi-Ma)

Obara/Kądziela/Trela - Electrically

Kolejny piątek z muzyką na żywo w Bajkonurze. Po zamknięciu Jazzgi i Improwizacji Bajkonur, obok restauracji Ciągoty i Tęsknoty, pozostał jedyną oazą, gdzie regularnie można wybrać się na jazzowy koncert. Obara / Kądziela / Trela - Electrically to nowy skład, powstały z inicjatywy wybitnego polskiego saksofonisty Macieja Obary, z udziałem gitarzysty Marka Kądzieli i perkusisty Michała Treli. Jest to świeża, kreatywna, bardzo energetyczna muzyka, zawierająca elementy free, groove oraz rockowego brzmienia, jak również szeroko rozumianego sonoryzmu, który uzyskiwany jest przez współbrzmienie gitary i perkusji. Marek Kądziela prowadzi również szkołę muzyczną w Bajkonurze. W piątek będzie można na żywo sprawdzić jego kwalifikacje.


22:00 | Scenografia – Zachodnia 81/83

Ślicznotki z Memphis

Noc z elektro. Bardziej dark niż pop. Wystąpią na żywo Elektrische TV i Procesor Plus. Imprezę po występach poprowadzi DJ 107. Tylko o co chodzi z tą Scenografią? Czerwony dywan, mięsiste kotary, lasery, eklektyzm, przepych plasujący miejsce w mojej świadomości bliżej dyskoteki „Pomarańcza“ niż offowego lokalu, a w środku elektro Procesora Plusa, koncerty Kim Nowak, Julii Marcell... Takie rzeczy tylko w Łodzi.15 GRUDNIA, SOBOTA

14:00 – 18:00 | Klubokawiarnia Granda – Rewolucji 1905 r. 48

Wymienialnia

Sympatyczna i pożyteczna impreza, do której należy się wcześniej odrobinę przygtować. Trzeba przetrząsnąć szafy, zakamarki mieszkania, szuflady i schowki i wybrać rzeczy, które nie są nam już potrzebne, a mogą przydać się komuś innemu (dlatego odpadaja spleśniała pizza znaleziona za łóżkiem, zużyta prezerwatywa czy potłuczone kieliszki). W Grandzie będzie można wymienić je na coś innego lub przekazać potrzebującym. Przynieść na wymianę można praktycznie wszystko, m.in. płyty, książki, ubrania, elektrotechnikę, oprócz złomu. Równocześnie będzie prowadzona zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt, więc można podebrać własnemu psu nieco karmy, a także poszukać niepotrzebnych koców, swetrów i poduszek.

15 GRUDNIA, SOBOTA.

21:00 | Stereo Krogs – Zielona 8

Koncert Psychocukier

Psychocukier to jeden z najlepszych polskich zespołów gitarowych. To rock’n’roll nie tylko na koncertach, ale no co dzień i od święta. O ich muzyce napisano już sporo (świetne recenzje w ogólnopolskiej prasie ostatniego albumu Królestwo), ale warto podkreślić, że jak chłopaki są w dobrych humorach i nie ciąży na nich wyjątkowa presja, między utworami prowadzą wyśmienitą działalność rozrywkową. Ich abstrakcyjnemu poczuciu humoru daję tyle samo gwiazdek, co ich płytom. Zespół pracuje obecnie nad czwartym albumem, którego produkcją zajmie się Noon. Tak, ten Noon od Grammatika i Pezeta. Jaki będzie efekt współpracy artysty istniejącego w powszechnej świadomości jako jeden z najlepszych producentów hip-hopowych i bezkompromisowych zwolenników surowego, gitarowego grania? Potrzebny będzie defibrylator albo chociaż melisa (z Jackiem Danielsem).

Trwa ładowanie komentarzy...