O autorze
Kocha Łódź - często bez wzajemności. Bywa ona chimeryczna, niewdzięczna, chamska i leniwa. Mimo to, razem z Anią Marczyk prowadzi tu dwie knajpy: Owoce i Warzywa oraz Spaleni Słońcem. Razem zorganizowali lub byli współorganizatorami blisko 200 wydarzeń kulturalnych w mieście. Choć prowadzenie baru i intensywny kontakt z duża grupą ludzi może poharatać psychikę, bezpośrednia styczność z reprezentantami różnych środowisk pozwala spojrzeć na kondycję i zjawiska zachodzące w mieście z szerszej perspektywy.

Z.E.U.S.

Mieszkając w Łodzi, można było odnieść wrażenie, że wszyscy czekają na nowy album Zeusa. Przecież hip hop nie dzieli nas, a łączy. I jak się okazuje łączy nie tylko hip hopowe głowy.

ZEUS, tak jak O.S.T.R. (nota bene również ŁDZ) jest przyczyną rzadkiego zjawiska. Zeusem jarają się gimzety ustawiające się w kolejkach po autograf i chłopaki z ławek pod blokiem. Słuchają go na przerwie w gastronomiku i na studenckich domówkach. Doceniają ci, co na hip hopie zjedli zęby jak i ci, którzy ogarniają raptem Tupaca, Kalibra i Paktofonikę.W naszym uprzejmym i empatycznym społeczeństwie nieczęsto zdarza się sytuacja, w której można, bez narażania się na śmieszność w środowisku, sympatyzować z tym samym artystą, niezależnie czy pijesz puszkowe na trzepaku, czy uprawiasz homing & eating.

Jak wytłumaczyć to zjawisko?

Michał Szafarz – lider indiepopowego zespołu Revlovers uważa, że Zeus osiągnął perfekcję w przekazywaniu myśli oraz emocji i dodaje – „Płyta – obraz wewnetrznej przemiany artysty poraża uniwersalnością. Dla mnie jest to idealny soundtrack na koniec 2012 roku – ogólną beznadzieję tych dni możemy przełamać jedynie wartościami, których piewcą jest Zeus. Hip hop, jako jedyna współczesna muzyka pokoleniowa, kolejny raz nie zawodzi.“Kluczem wydaje się być własnie ta uniwersalność. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Nie jest to eksperymentalny hip hop spod znaku Madliba, a raczej sztama z Kanye Westem – czyli przemyślany, dopracowany pop (w jak najlepszym rozumieniu tego słowa). Trudno wytypować z płyty jeden czy dwa hity. Wszystkie są doskonale skonstruowane i grają na emocjach jak Antoni Macierwicz w fazie manii, albo miss szkolnego korytarza.

Teksty Zeusa opierają się na podobnej zasadzie. Rzeczowe, bezpośrednie i zrozumiałe dla większości odbiorców. Porusza w nich uniwersalne, podstawowe wartości i aktualne problemy. Depresja, miłość, przyjaźń, twórczość, zmieniający się świat. Album jest bardzo osobisty, a Zeus, opowiadając swoją historię, wpisuje się w topos, który uwodzi wszystkich – człowieka z krwi i kości, który pozostając wierny swoim ideałom, przechodzi kryzys, by podnieść się z kolan i niezłomnie piąć się na szczyt. Ty też jesteś Bogiem – uświadom to sobie.Fama doszła nawet na Wyspy, gdzie obecnie przebywa Marcin Nowicki – wieloletni dziennikarz muzyczny, współpracujący m.in. z Onetem, Machiną i Polskim Radiem.

- “Pochodzę z tego samego rocznika/miasta i kilka fragmentów przekonało mnie interesującą narracją, do której, jako osoba daleka od rapowego fanatyzmu, mogę się odnieść. Nadal, im dalej w materiał, tym tytaniczne próby udowodnienia, że jadło się chleb z większej ilości pieców niż pozostali nadwiślańscy MCs coraz mocniej przytłaczają ilością nie zawsze spójnych wątków. Na płaszczyźnie podkładów jest przyswajalnie. Chociaż motywy typu charakterystycznie przetworzony żeński wokal zsamplowany z jakiejś jazzowej płyty sprzed stu lat słyszałem jeszcze pod koniec poprzedniego milennium, w nieszczególnie porywających numerach katowanych na koloniach przez proto-ziomków. Reasumując: trochę szał wokół „Zeus. Nie Żyje” rozumiem, a trochę odbieram go jako nieco desperacką reakcję na brak idoli z prawdziwego zdarzenia.”

No to co z tym Zeusem? O opinię proszę jeszcze jedną osobę. Miłośnika hip hopu Piotra Podgajnego (prowadzi blog mellowcruiser.com).

- “Siema. Haha, no to gwóźdź. Zabij mnie, ale nie słyszałem nawet całej pierwszej płyty Zeusa, ani drugiej, ani innej (nie wiem nawet ile wydał) Ja już po prostu praktycznie nie słucham polskiego rapu.” – otrzymuję odpowiedź.

Drążąc dalej, dowiaduję się co boli człowieka, który z wielką uwagą śledzi rozwój gatunku od kilkunastu lat.

- “Zeus nawija na zwyczajnych świetnietłustych, funkowych, jazzowych, soulowych bitach, które W CHUJ znudziły mi się już parę lat temu i których było i jest pełno – zero świeżości (puściłem sobie parę fragmentów z nowej płyty, żeby sprawdzić czy coś się w tej kwestii zmieniło – nie).” Piotr przyznaje, że w tekstach Zeusa jest sporo prawdy i nie brak w nich wartościowych refleksji. Drażni go jednak sposób podjęcia i przedstawienia problemów – zbyt dosłowny, bez użycia metafor, analogii, formy przypowieści.Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. To Zeus jest aktualnie fenomenem czy nie?

Gdyby Zeus recytował myśli Zygmunta Baumana na podkładach DJ’a Shadowa, byłby z pewnością w awangardzie gatunku. Mógłby wówczas liczyć na miano rewolucjonisty i głosu pokolenia. Głosu, którego jednak nikt by pewnie nie usłyszał, głosu reprezentantów pokolenia – tych najbardziej świadomych. I nie zadebiutowałby na 7 miejscu na liście sprzedaży płyt OLIS. Odwieczny dysonans – sukces komercyjny a sukces artystyczny. Poza tym, czy to koniecznie? Umówmy się, paru raperów z polskiego kanonu potrafi rozgrzać nasze szare komórki, ale jest wielu, którzy nie onieśmielają erudycją, podobnie jak poziomomem produkcji . Siłą, którą dysponują jest za to autentyzm, szczerość i świadectwo czasów, jak Molesta na płycie “Skandal”.I sporo takiej siły ma Zeus. Słuchając tego albumu, wierzy się w to, o czym rapuje.
Nie można mu również odmówić charyzmy. Pytanie tylko, czy hiphop jest jeszcze muzyką naszych czasów, czy może mieć w ogóle tak silny wydźwięk, jak kilkanaście lat temu, kiedy chałupniczy beat nagrany na magnetofon i niewyraźne rymy wydukane do charczącego mikrofonu miały siłę rażenia mudżahedina ze stingerem? Czy w ogóle możemy tego oczekiwać od twórców rodzimego rapu? Może Zeus jest głosem pokolenia, tylko że to już nie jest pokolenie moje ani moich znajomych? A może Zeusowi pozostaje dziś dalszy rozwój artystyczny jedynie ku satysfakcji dziennikarzy, pasjonatów i melomanów?

Pod jednym z utworów zamieszczonych na YouTubie można przeczytać komentarz – „Zeus zamknął rap grę w tym roku“. Ja się z tym zgadzam. Prochu na pewno nie odkrywa. Nie jest Johnen Lenonem czy Patti Smith polskiego hh. Ale ziom ma dwa dziewięć L, nagrał mądrą, szczerą płytę na przebojowych i inteligentnych beatach. Jasne, tu też pierwszy do Ameryki nie dopłynął, ale tego się po prostu dobrze słucha. W porównaniu z innym kolegami ze sceny - uciekinierami z cyrku jak KaeN czy kryminału jak Popek, albo starymi wiarusami, którzy z wiekiem stają się powtarzalni i miałcy, Zeus staje się mocnym elementem współczesnej hip-hopowej układanki.
Trwa ładowanie komentarzy...